Niesamowite właściwości tokoferoli i tokotrienoli

Przypuszczamy, że dwie nazwy użyte w tytule niewiele mówią większości z czytelników. Dlatego śpieszymy z tłumaczeniem. Tokoferole i tokotrienole to składniki naturalnej witaminy E. Naturalnej dlatego, że syntetyczna zawiera tylko jedną z ośmiu naturalnie występujących w witaminie E substancji, i to jeszcze sztucznie produkowaną, czyli alfa-tokoferol. Natomiast witamina E w pełnym składzie zawiera cztery różne tokoferole i cztery różne tokotrienole. To właśnie taka postać witaminy E jest właściwym narzędziem działającym prozdrowotnie. Naturalnej witaminie E obszerny fragment swojej książki poświęcił Uwe Gröber, czołowy ekspert w dziedzinie stosowania mikroskładników odżywczych. Podkreślił, że witamina E powinna być stosowana obok prawidłowego leczenia ze względu na m.in. działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Witamina chroni śródbłonek naczyń krwionośnych i zwiększa biodostępność tlenku azotu. Zwiększone ryzyko niedoboru tokoferoli i tokotrienoli występuje u osób starszych, sportowców, matek karmiących. Zaleca się jej spożywanie także przy chorobie Alzheimera, zwyrodnieniu siatkówki związanym z wiekiem, chorobach nowotworowych, chorobie Parkinsona, chorobie niedokrwiennej serca. Objawami niedoboru są ogólna nerwowość i drażliwość, zwiększenie podatności na infekcje, zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Warto nadmienić, że witamina E od zawsze uważana była za witaminę płodności. Także dr Gröber podkreśla, że jej niedobór może utrudniać, a nawet uniemożliwiać poczęcie. Profilaktycznie witaminę tą stosuje się w ilości od 100-300 IU na dobę, ale w przypadku towarzyszących schorzeń ilość tą należy zwiększyć.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza polecamy suplementację diety Witaminą E Ojca Grzegorza bogatą w naturalne tokoferole i tokotrienole.

Smog zabija!

Smog jest to zanieczyszczenie powietrza drobinami o średnicy nie większej niż 2,5 micrometra, które uszkadzają nasz układ oddechowy, ale także układ krążenia. W Polsce narażenie na kontakt ze smogiem jest bardzo duże.

Czytaj wiecej »

Styl życia, a napięcie przedmiesiączkowe (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka w mniejszym lub większym stopniu wiele kobiet. Nie jest to choroba, zatem stosowanie leków w jej przypadku budzi kontrowersje. Okazuje się, że działania niefarmakologiczne mogą również spowodować

Czytaj wiecej »

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła, zapalna choroba układowa. Początkowo występuje jako stan zapalny błony maziowej stawów, potem zapalenie przenosi się na inne struktury stawowe, kaletki maziowe i pochewki ścięgniste.

Czytaj wiecej »

Zioła na prostatę

Przerost prostaty, jak mówią statystyki medyczne, czeka prawie każdego mężczyznę. U jednego dojdzie do tego wcześniej a u drugiego później. Zioła mogą znakomicie poradzić sobie z opóźnieniem tego procesu, bądź

Czytaj wiecej »